KONST / Oljemålningar / Oljemålning 13778339
nr 1377 8339
Hans Prins
(f. 1908), Sverige
Oljemålning, Signerad, daterad 1974-75, "Den förlorade sonen reser bort ifrån sin fader". Olja på duk, 76x100, yttermått inklusive ram: 78x102cm
Hans Prins, svensk målare och tecknare född utanför Leksand 1908.
Utrop:
1.000 kr
Såld:
500 kr
måndag 8 februari 2021
kl 18:38:30
6/2 12:31:14
Hans Prins
Läs mer om Hans Prins